Güvenli chat yapmak

Güvenli chat yapmanın yolları.

Güvenli bir biçimde chat yapmanın yolları aslında basittir. Kişisel bilgileriniz sizin kişisel bilgileriniz olmalı paylaşmamalısınız. Paylaştığınız bilgiler genelde kolayca ulaşılabilen bilgiler olmalı. Adınız, yaşınız, şehriniz gibi. Yeni tanıdığınız kişilere asla sosyal medya hesaplarınıza eklememelisiniz. Çünkü sosyal medya hesabınızda aileniz, yakın arkadaşlarınız yani sizin hayatınızda olan herkes vardır. Sohbet, chat sunucularında herkese güvenemezsiniz, sizinle ilk başta çok iyi olan bir takım sorunlardan sonra tamamen tanınmaz hale gelebilir, konuştuğum insan bumu diye kendinizi sorguya çekebilirsiniz.

Siz iyiyken sizinle iyi olanlar siz kötü veya ilgilenmeyince sizden cok daha kötü olabilir farklı şizofrenik işlere kalkışabilir, bunlardan korunmanın 10 altın kuralı vardır.

* Kişisel hesaplarınız kişisel hesaplarınız olmalı.
* Gerçek hayatta hayatınızda olan insanların bulunduğu yerde olmamalı sanaldan tanıdığınız kişi.
* Sizin ailevi sorunlarınızı bilmemeli.
* Çok fazla resminiz olmamalı sosyal medya üzerinde bu insanlarla iletişim kurduğunuz yerlerde.
* Adınıza site açılırsa bunu şikayet etmelisiniz. (Bilişim suçları)
* Sizin açıklarınızı size en yakın kişi kullanır, kötü olduğunuzda nereden vuracağını bilir. Buda sanalda geçerlidir. Çok fazla kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.
* Dolandırılmamaya dikkat etmelisiniz, sonuçta parayı gökten indirmiyorsunuz.
* Her yapılan iyiliğin altını deşmelisiniz bu neden bana böyle bir şey yaptı? Gibi kendiniz düşünmelisiniz.
* Her gülen yüzü, sırtınızı sıvazlayanı dostunuz zannetmeyin.
* Hiç bir şekilde T.C. kimlik numaranız, banka şifreleriniz, kart bilgilerinizi vermemelisiniz.

Bu üstte saydığımız maddelere dikkat ederseniz canınızı hiç bir şekilde sıkamazlar ve kendinizi güvende erişilmez konuma getirebilirsiniz. Sizi bu tarz rahatsızlıklar veren insanları kanal admini ve yöneticilerine şikayet edebilirsiniz. Laklak.Net üzerinde bu tarz şikayetleri dikkate almaktayız ve anında işlem göstermekteyiz.

Birisi gelir sizin nerede oturduğunuzu size söyler İzmir’desin der senin evini biliyorum ailene bunları yapacağım seni böyle rezil edeceğim gibi kelimelerle gelebilir, bunlardan korkmamalısınız sizin nerede oturduğunuzu sizden başka söylemediyseniz kimse bilemez. Bunların hepsi sizi korkutma amacıyla söylenmiş sözlerdir ve bu durumu hemen şikayet etmelisiniz. Boş tehtitlere kulak asmamalısınız.

Sohbet sitelerinde bin bir  türlü insan vardır, bunlarda iyide kötüde çıkabilir. Bu demek değildir size yazan herkes kötü bunu paranoya haline getirmemelisiniz, sohbet hayatınızı böyle paranoyayla doldurmanın bi anlamı olmayacaktır, ama tedbiri de elden bırakmayın. Sonuçta bu hayat sizin ve sizin kararlarınız hayatınızı etkiler.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?